از آنجایی که گاز ترکیبی و مخلوط های گازی در صنایع کاربردهای گوناگونی دارند. تصمیم گرفتیم تا در رابطه با گاز ترکیبی هیدروکربنی و کاربرد های این مخلوط گازی در صنعت گفتگو نمائیم:

سپهر گاز کاویان تولید کننده و تامین کننده گاز های ترکیبی و گاز های خالص آزمایشگاهی میباشد شما میتوانید برای اطلاع از قیمت و خرید گاز های ترکیبی با شماره های زیر تماس بگیرید

02146835980

02146837072

گاز ترکیبی هیدروکربنی

شاید برای بسیاری از شما این سوال ایجاد شود که گاز ترکیبی یا مخلوط گازی یا گازهای میکس چه نوع گازی هستند و چه کاربردی دارند، ما در این دسته از مقالات سعی نموده‌ایم تا پاسخ سوالات شما را بدهیم.

به ترکیبات گازی که شامل گاز های متان ، اتان، پروپان، بوتان و … هستند گاز ترکیبی هیدروکربنی می گویند.سپهر گاز کاویان تولید کننده انواع گازهای ترکیبی هیدروکربنی میباشد.

مخلوط گازی هیدروکربنی چیست؟

مخلوط های گازی یا گازهای میکس هیدروکربنی دسته وسیع و گوناگونی از محصولات هستند که کاربردهای زیادی در صنعت دارند. با توجه به درخواست مشتریان گازهای ترکیبی تولید می‌شوند. در واقع گازهای ترکیبی مخلوطی از گازهای خالص هستند که با غلظت های گوناگون با یکدیگر ترکیب شده و گاز میکس تولید می‌گردد.

مخلوط گازی هیدروکربنی-سپهر گاز کاویان

هیدروکربن

ترکیباتی که هیدروژن و کربن دارند را معمولا هیدروکربن می‌نامند. اجزای تشکیل دهنده نفت و گاز طبیعی هیدروکربن ها هستند. هیدروکربن ها کاربردهای زیادی دارند برای مثال بعنوان سوخت، روان کننده‌ها، مواد اولیه پلاستیک‌ها، فیبرها و سایر موارد. مقدار زیادی در طبیعت هیدروکربن وجود دارد. هیدروکربن‌ها معمولا در سوخت‌های فسیلی و درختان و گیاهان وجود دارند.

گاز ترکیبی

نمونه ای از گازهای ترکیبی هیدروکربنی:

ایزو بوتیلن در بالانس نیتروژن

هیدروژن در بالانس پروپیلن

این موارد تنها نمونه ای از گازهای ترکیبی هیدروکربنی تولید شده در شرکت سپهر گاز کاویان می‌باشد.

گاز‌های ترکیبی هیدروکربنی شامل ترکیبات C1 تا C7 بعنوان گازهای ترکیبی گرمایشی در صنایع کاربرد دارند.

شیمی دارای گرایش‌های گوناگونی است، یکی از این گرایش‌ها، گرایش شیمی آلی است. در ترکیبات آلی تنها دو عنصر هیدروژن و کربن شرکت دارند. این ترکیبات را هیدروکربن می‌نامند. به طور کلی هیدروکربن‌ها را به دو گروه اصلی تقسیم بندی می‌کنند: آروماتیک‌ها و آلیفاتیک‌ها

هیدروکربن‌های آلیفاتیک دارای زنجیری از کربن‌ها هستند که دارای چند زیر گروه از جمله آلکانها، آلکینها، آلکن ها و … می‌باشند.

هیدروکربن‌ها هم می‌توانند به صورت گازی باشند هم به صورت مایع. هیدروکربن‌های گازی شکل مانند گاز متان و گاز پروپان و هیدروکربن‌های مایع مانند هگزان و بنزن. هیدروکربن ها ممکن است حالت مومی شکل (پارافین) نیز به خود بگیرند. گازهای هیدروکربنی را معمولا در دسته گازهای سمی جای می‌دهند و از ترکیبات سرطان‌زا هستند. مهمترین کاربرد ترکیبات هیدروکربنی در ایجاد انرژی است و از منابع حرارتی محسوب می‌شوند. معمولا از گازهای هیدروکربنی در نیروگاه‌ها، صنایع گوناگون و سکوهای حفاری استفاده می‌گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *