کاربرد های گاز ترکیبی و کالیبراسیون-سپهر گاز کاویان

کاربرد های گاز ترکیبی و کالیبراسیون می‌تواند بسیار متنوع باشد که در این محتوا از سپهر گاز کاویان به آن به صورت کامل می‌پردازیم.

کاربرد های گاز ترکیبی و کالیبراسیون

گاز های ترکیبی را جهت انجام کالیبراسیون در برخی از تجهیزات آزمایشگاهی مانند GC و کوانتومتری، انواع لیزرها و آنالایزرهای گازی مورد استفاده قرار می دهند. غلظت اجزاء از پی پی ام تا درصد در این نوع مخلوط های گازی متفاوت است و همین باعث ایجاد تفاوت های مهم در کاربرد آنها شده است. سپهرگازکاویان از بهترین تولید کننده های مخلوط های گازی است که قادر به تولید ترکیب گازی در محدوده PPM و درصدی می باشد. کیفیت بالا و زمان تحویل کم از مزیت های این مجموعه است.

بسته به حساسیت کار مشتریان اجزاء درون این مخلوط های گازی متغیر است.

نکته مهمی که در تولید گازهای ترکیبی در نظر گرفته می شود، اجزاء تشکیل دهنده (گازهای ترکیب شده) آن است. این گازها نباید با یکدیگر در تضاد باشند. مشخصات فیزیکی و شیمیایی گازها باید کاملا معلوم باشد و همچنین باید کاربرد گاز و اینکه در چه زمینه ای استفاده می شود آگاهی داشت، و برای چه دستگاهی کاربرد دارند.

کاربرد های گازهای ترکیبی و کالیبراسیون-سپهر گاز کاویان

در تولید گاز ترکیبی باید مقدار دقیق ناخالصی ها مشخص گردد به دلیل حساسیت بالایی که این گازها دارند.

دستگاه کروماتوگرافی گازی یا همان GC از جمله دستگاه هایی است که برای آنالیز و تحلیل دقیق مقدار گازها به کار می رود.کاربرد های گاز ترکیبی و کالیبراسیون می‌تواند بسیار متنوع باشد.

عملکرد دستگاه کروماتوگرافی گازی به چه صورت است

عملکرد این دستگاه بر پایه جداسازی و اندازه گیری دقیق اجزاء فرار می باشد همچنین آنالیز کمی ترکیبات را نیز انجام می دهد.

GC در صنایع مختلفی کاربرد دارد از جمله:

داروسازی

پتروشیمی

آزمایشگاه های مختلف

دستگاه کروماتوگرافی باید در زمان های مشخصی کالیبره شود. کالیبراسیون این دستگاه شامل کالیبراسیون فلو، کالیبراسیون دما و کالیبراسیون گراف می باشد. علاوه بر این دستگاه گاز سنج های دیگری برای تحلیل و سنجش گازها مورد استفاده قرار می گیرند که به صورت پرتابل هستند.

موارد گوناگونی هستند که باعث می شوند تا دستگاه نیاز به کالیبراسیون پیدا کند .کالیبره کردن دستگاه باعث می شود تا صحت و دقت آن مورد آزمون قرار بگیرد.کاربرد های گاز ترکیبی و کالیبراسیون می‌تواند بسیار متنوع باشد.

اهداف کالیبره کردن دستگاه

1-قابل ردیابی بودن دستگاه به استاندارد مرجع

2-بررسی صحت و درستی نتیجه آنالیز که بر روی نمایشگر ظاهر می شوند

3-اطمینان یافتن از اینکه قرائت های دستگاه به درستی صورت گرفته است.

گازهای کالیبراسیون و ترکیبی انواع مختلفی دارند از جمله:

در برخی از مخلوط های گازی، گاز نیتروژن را به عنوان بالانس در نظر می گیرند و اجزاء دیگر گاز می توانند گازهایی مانند آمونیاک، دی اکسید کربن، اکسیژن و نیتریک اکساید و.. البته باید در نظر گرفت که گازهای آتشزا مانند هیدروژن را باید کمتر از حد آتش گیری در نظر گرفت.

گازهای متان و هیدروژن کمترین مقدار LEL را دارند.

کاربرد گاز میکس

این گازها در صنایع مختلف کاربرد های گوناگونی دارند مانند استفاده در سیستم های گرمایشی، استفاده در لیزر، استفاده در گازهای تنفسی، کاربرد در عکسبرداری با اشعه ایکس، لوله های انتقال گاز.

حالا به توضیح هر یک از این کاربرد ها می پردازیم:

گرمایش

همانطور که گفته شد برخی از مخلوط های گازی در گرمایش مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال ترکیبی از گازهای هیدروکربنی همراه با گازهایی مانند هیدروژن و نیتروژن.کاربرد های گاز ترکیبی و کالیبراسیون می‌تواند بسیار متنوع باشد

لیزر

در بسیاری از موارد این مخلوط های گازی را در انواع لیزر ها به کار می برند مانند مخلوطی از دی اکسید کربن، هلیوم و نیتروژن. گازهای میکس را با توجه به درخواست مشتری تهیه و آماده می کنند.

کاربرد گازهای میکس در عکسبرداری

از کاربرد های دیگر گازهای ترکیبی می توان به استفاده آنها در عکسبرداری با اشعه X اشاره نمود. این نوع میکس ها ترکیبی از گاز متان و آرگون هستند. البته گفتنی است که حدود 90درصد آن را گاز آرگون تشکیل می دهد.

گازهای تنفسی

می دانید که برخی از بیماران به تنهایی قادر به تنفس نمی باشند و همچنین برای غواصانی که در اعماق دریا و اقیانوس ها شنا می کنند و برخی از جوشکاران. برای این افراد ترکیبی از گازهای هلیوم و اکسیژن مورد استفاده قرار می گیرد.

دلیل استفاده از گاز هلیوم در مخلوط های تنفسی چیست

این گاز به دلیل سبک بودن باعث می شود تا هوا به راحتی جریان یابد و این برای افراد بیمار و غواصان بسیار حائز اهمیت است.

در خطوط انتقال گاز نیز این نوع گازها کاربرد دارند.

این نوع گازها برای پیدا کردن محل نشتی در خطوط انتقال گاز استفاده می شوند. معمولا گازهایی که در این مخلوط استفاده می شوند درصد پایینی از هیدروژن و در برخی موارد متان با هوای خشک می باشد. شایان ذکر است که سیلندر گازهای ترکیبی با تفاوت در رنگ از سایر کپسول ها قابل شناسایی هستند.

برای تست میزان آلایندگی هوا نیز از ترکیب هلیوم و هیدروژن استفاده می کنند.

گازهای میکس در جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرند

مهمترین دلیل استفاده این نوع گازها در فرآیند جوشکاری محافظت کردن از محل جوش در مقابل اکسید شدن است.

سپهرگازکاویان از بهترین تولید کننده گازهای ترکیبی و کالیبراسیون می باشد. شما می توانید گاز ترکیبی مورد نظر خود را برای کارشناسان ما در این مجموعه ارسال فرمائید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *