مخلوط های گازی-سپهر گاز کاویان

مخلوط های گازی برای کالیبره کردن: گاز کالیبراسیون یکی از انواع مخلوط های گازی است که از یک گاز صفر (Zero) و ترکیب یک یا چند گاز با یکدیگر تشکیل شده است. از این گاز ها به منظور کالیبره کردن برخی ابزارهای خاص استفاده میکنند.

شرکت سپهرگاز کاویان مفتخر است انواع گازهای کالیبراسیون را با تضمین کیفیت و در محدوده های مختلف ppmو مول درصد تولید نماید.

مخلوط های گازی-سپه گاز کاویان

کالیبراسیون به چه معناست؟

کالیبراسیون به معنای مقایسه نتایج به دست آمده از یک دستگاه اندازه گیری با مقیاس استاندارد می‌باشد.

این کار به شما کمک می کند تا میزان خطای دستگاه را محاسبه کرده و در صورت لزوم، آن را تنظیم نمایید تا از نتایج به دست آمده اطمینان حاصل فر مایید. با توجه به اهمیت بالای دقت دستگاه ها، انجام این فرآیند برای تمامی دستگاه های آزمایشگاهی و اندازه گیری ضروری می باشد. برای این هدف ، گازهای کالیبراسیون به انجام هر چه بهتر این فرایند کمک می کنند.

مشخصات گاز کالیبراسیون

همان طور که پیش تر گفته شد گاز کالیبراسیون یکی از انواع مخلوط های گازی می باشد که از یک گاز صفر (Zero) و ترکیب یک یا چند گاز با یکدیگر تشکیل شده است. این گازها اغلب برای کالیبره کردن برخی ابزارهای خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

لازم به ذکر است هر چقدر یک گاز کالیبراسیون از کیفیت بالاری بر خوردار باشد ، دستگاه ها با دقت بیشتری کالیبره می شوند در نتیجه، نتایج آنالیز به دست آمده از طریق دستگاه ها نیز دقیق تر خواهد بود.

نقش گاز صفر در کالیبراسیون چیست ؟

ابتدا به این موضوع میپردازیم که گاز صفر چه نوع گازی میباشد گاز صفر در واقع یک گاز خالص است که جزء مورد اندازه گیری نمیباشدبه عبار دیگر ماتریس یا بالانس نمونه اندازه گیری شده بشمار میرود. به طور معمول این گاز ماتریس یا بالانس از هوای خشک یا نیتروژن تشکیل شده است. توجه داشته باشید که گاز صفر باید به اندازه کافی برای کاربرد مورد نظر خالص باشد. (گرید 5 و گرید 6)

گفتنی است که برای آنالیز طیف وسیعی از گازها می توان از دستگاه کروماتوگرافی گازی (GC) استفاده کرد. طی این فرایند معمولا یک خط یا منحنی کالیبراسیون که محدوده اندازه گیری مورد نظر را پوشش میدهد، ایجاد شده و دستگاه کالیبره می‌شود.

گازهای کالیبراسیون ما برای ایجاد نقاط کالیبراسیون این خطوط یا منحنی ها به کار می رود. شایان ذکر است که فرایندهای تولید و روش های تجزیه و تحلیل بسیار، به ما این امکان را می دهد تا مخلوط های کالیبراسیون را دقیقاً مطابق با نیازهای شما ارائه دهیم. این گازها تمام استانداردهای قابل اجرا را برآورده می کنند. به این ترتیب شما می توانید با خیال راحت از بابت کیفیت گازهای کالیبرسیون، به تنظیم دستگاه های خود بپردازید. دقت مخلوط های کالیبراسیون ما این اطمینان را به شما می دهد که نتایج آنالیز شما همیشه دقیق است.

انواع مخلوط های گازی کالیبراسیون

از آنجایی که گازهای کالیبراسیون در دسته مخلوط های گازی قرار دارند، نمی توان لیست مشخصی از آن ها را گزارش داد. این گازها با توجه به نیاز مشتریان در غلتهای متفاوتی امکان تولید دارند.

شرکت سپهر گاز کاویان توانایی تولید و تأمین گاز کالیبراسیون در مقیاس درصد ، ppmو مول درصد را دارد. در رابطه با گاز های کالیبراسیون باید بدانید که این گاز ها ممکن است تنها از دو گاز تشکیل شده باشد، از طرفی هم برخی از این ترکیبات گازی ممکن است 12 گاز یا بیشتر را در خود جای دهند.
با این حال برخی از رایج ترین انواع گاز کالیبراسیون که بیشتر از سایر انواع آن مورد استفاده قرار می گیرند را نام برد که عبارت اند از :

گاز کالیبراسیون استاندارد آنالایزرهای آنلاین
گاز استاندارد کروماتوگرافی
گاز کالیبراسیون دستگاه گازسنج
گاز استاندارد دستگاه آنالیز تنفسی
گاز کالیبراسیون کروماتوگرافی
گاز کالیبراسیون متان LEL
گاز کالیبراسیون هیدروکربنی

کاربردهای گاز کالیبراسیون

در این بخش برخی از کاربردهای گازهای کالیبراسیون را شرح میدهیم
1.کالیبره کردن دستگاه های آنالیتیکال مثل دستگاه های کروماتوگرافی گاز GC
2.کالیبره کردن دستگاه های گازسنجی یا دتکتورهای گاز
3.کالیبره کردن آنالایزرهای آنلاین در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
4.کالیبره کردن دستگاه های تشخیص طبی
5.کالیبره کردن انواع سنسورها، آنالایزرها، نشت یاب ها و …
6.سایر کاربردهای آزمایشگاهی، صنعتی و پزشکی
7.کنترل و نظارت بر محیط زیست و آلودگی
8.ایمنی و بهداشت
9.صنایع شیمیایی
10.کنترل فرایند
برای مثال، ما می توان به گاز سولفید هیدروژن به منظور یک گاز کالیبراسیون در دستگاه گاز سنج اشاره نمود.

کالیبراسیون یا واسنجی سولفید هیدروژن با میزان غلظت 25 ppm همراه با گازهای نیتروژن و هوا به عنوان گاز بالانس مورد استفاده قرار میگیرد. این ترکیب برای کالیبراسیون دستگاه های گازسنج کاربرد دارد.

برای کالیبره دستگاه‌های خود کلیک کنید.

كدام دستگاه‌ها نیاز به کالیبره شدن دارند؟

در رابطه با کالیبره دستگاه‌ها باید بدانید که هر دستگاهی که براي اندازه‌گيري مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا در روش‌هاي اجرايي به استفاده از آن اشاره شده باشد، نيازمند این است که به طور دوره‌اي تعيين صحت و دقت يا کاليبراسيون شوند.

عواملی که باعث می‌شود این دستگاه‌ها به صورت دوره‌ای کالیبره شوند عبارت است از: گذشت زمان، فرسودگي دستگاه و حوادث غير قابل پيش‌بيني.

نکته حائز اهمیت این است که براي تجهيزات مورد کالیبراسیون قرار می‌گیرند باید گواهي كاليبراسيون معتبر صادر شده و ضميمه دستگاه مي‌گردد.

نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که لازم نیست تمام تجهیزات كاليبره شوند.

زیرا برخي از این تجهیزات صرفاً به عنوان نشان دهنده مورد استفاده قرار می‌گيرند و یا به عنوان ابزار تشخيصي و آشكارسازي به كار بروند.

زمانی کالیبراسیون دستگاه ضرورت ندارد که دستگاه براي تعيين قابليت پذيرش محصول و يا عوامل موثر در فرايند آزمون مورد استفاده قرار نگيرد.

هدف ما از كاليبراسيون دستگاه‌ها چیست؟

براي اطمينان از قرائت‌هايي كه از دستگاه صورت مي‌گيرد.
براي تعيين درستي مقادير خوانده شده از دستگاه.
هدف نهايي كاليبراسيون برقراري قابليت رديابي عنوان شده است.

خرید گاز کالیبراسیون

در رابطه با زمان تولید و تحویل مخلوط های گازی باید بدانید که بسته به نوع و پیچیدگی مخلوط های گازی کالیبراسیون مورد نظر، تولید و تامین این گاز ها می تواند بین یک تا دو هفته به طول بیانجامد. شرکت سپهر گازکاویان تولید کننده انواع ترکیب های گازی و گاز های کالیبراسیون همراه همراه با انالیز گاز و سرتیفیکیت در محدوده های مختلف ppm، درصدی میباشد.

خواندن مطالب مشابه :

گاز ترکیبی مرکاپتان

گاز ترکیبی هیدروژن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *