گاز ترکیبی مرکاپتان

گازهای ترکیبی در صنعت بسیار پرکاربردند حتی در آزمایشگاه‌ها نیز برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. لذا تصمیم گرفتیم برای برطرف نمودن سوالات شما اطلاعاتی درباره گازهای ترکیبی و گاز کالیبراسیون و کاربردهای آنها در صنایع مقاله‌ای تهیه نماییم.

ابتدا در این مقاله با مفهوم مرکاپتان اشنا میشویم:

مرکاپتان یا تیو‌بوتان (Tert-butylthiol) یک ترکیب شیمیایی است که به طور طبیعی در نفت خام و محصولات نفتی یافت می‌شود. این ترکیب از خانواده تیوآلکول‌ها یا تیوآلکان‌ها است و دارای بوی بد و نفوذناپذیر است.

گاز ترکیبی مرکاپتان-سپهر گازکاویان

گاز ترکیبی مرکاپتان به مخلوطی از گازهای مرکاپتان و دی‌متیل سولفید (DMS) اطلاق می‌شود. این ترکیب گازی به طور طبیعی در نفت خام و محصولات نفتی وجود دارد. برخی از نام‌های دیگری که برای این گاز ترکیبی استفاده می‌شود عبارتند از: گاز مرکاپتان، گاز مرکاپتانی و گاز مرکاپتانی-دی‌متیل سولفید. این ترکیب گازی بوی بدی دارد و می‌تواند مزاحم در محصولات نفتی، به خصوص در سوخت‌ها، باشد. بنابراین، فرآیند مرکاپتان زدایی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا این گاز ترکیبی به سولفید هیدروژن تبدیل شود که معمولاً بوی کمتری دارد و کمتر مزاحم است.

گاز کالیبراسیون مرکاپتان چیست؟

گاز کالیبراسیون می‌تواند دو جزئی و یا بیشتر (30 جزئی) باشد که بسته به نوع کاربرد و هدفی که دارند این اجزا و مقدار هر کدام از اجزا که گازهای خالص هستند نیز با یکدیگر متفاوت است. گازهای خالص با نسبت های معین و تعیین شده ای و با دقت بالا با هم مخلوط می‌شوند به همین دلیل است که از گاز مخلوط بعنوان گاز مرجع در کالیبراسیون در دستگاه‌های کروماتوگرافی و کوانتومتر، لیزرها و آنالایزرها استفاده می‌گردد.

گاز کالیبراسیون مرکاپتان (MerCaptan Calibration Gas) یک گاز مورد استفاده در فرآیند کالیبراسیون حسگرها و دستگاه‌های تشخیص mercaptan است. مرکاپتان (ثیول یا تیوآلکل) یک ترکیب شیمیایی است که به طور طبیعی در نفت خام و محصولات نفتی وجود دارد و بوی بدی دارد. در صنایعی که از گاز طبیعی استفاده می‌شود، گاز کالیبراسیون مرکاپتان برای ایجاد یک محیط کالیبراسیونی استاندارد استفاده می‌شود.

با استفاده از گاز کالیبراسیون mercaptan، میزان حساسیت و دقت حسگرها و دستگاه‌های تشخیص این گاز تعیین می‌شود. این گاز به صورت مرجع استفاده می‌شود تا دستگاه‌ها را به مقادیر واقعی مرکاپتان کالیبره کند. با اعمال گاز کالیبراسیون mercaptan، عملکرد دستگاه‌ها بررسی و تنظیم می‌شود تا بتوانند به درستی مقادیر مرکاپتان را در محیط‌های مختلف تشخیص دهند.

Mercaptan calibration gas معمولاً در ظروف قابل حمل و با غلظت‌های مختلف در دسترس است. برای کالیبراسیون حسگرها و دستگاه‌های تشخیص مرکاپتان، انتخاب مناسبی از غلظت این گاز باید صورت گیرد تا به طور دقیق عملکرد و دقت دستگاه را تضمین کند.

ترکیبات مرکاپتانی را بر اساس تعداد کربن‌های متصل به زنجیره هیدروکربنی از C1 تا C4 و یا بالاتر دسته بندی می‌کنند. به همین دلیل مرکاپتان‌ها از سبک تا سنگین طبقه بندی می‌شوند. مرکاپتان‌ها دارای مشخصات ویژه ای هستند از جمله بوی بسیار زننده و نامطبوعی دارند در ضمن مرکاپتان‌ها خورنده هستند و خاصیت سمی برای جانداران دارند.

نمونه از گاز ترکیبی مرکاپتان تولید شده توسط شرکت سپهرگازکاویان:

گاز سولفید هیدروژن*متیل مرکاپتان*اتیل مرکاپتان*دی متیل مرکاپتان*پروپیل مرکاپتان*بوتیل مرکاپتان در بالانس گاز متان

خرید گاز کالیبراسیون مرکاپتان

همانطور که می‌دانید انجام کارهای علمی و پژوهشی نیازمند دقت در اندازه گیری توسط دستگاه می‌باشند. اگر دستگاه‌هایی که باید با گاز کالیبراسیون مورد واسنجی قرار بگیرند از دقت کافی برخوردار نباشند نتایج بسیاری از پژوهش‌های علمی که اتفاقاً از ارزش حیاتی بالایی برخوردار هستند دیگر قابل اطمینان نخواهد بود. بنابراین بسیار مهم است که شما گاز کالیبراسیون مرکاپتان موردنیاز خود را از چه مرکزی خریداری می‌کنید و تمامی گازهایی که به فروش می‌رسند باید دارای گواهینامه و سرتیفیکیت معتبر باشند.