شرکت سپهرگازکاویان تولید کننده انواع گازهای مخلوط و گازهای ترکیبی است این مجموعه دارای گواهینامه ISO17025 است و با دارا بودن آزمایشگاهی مجرب گازهای ترکیبی را با بالاترین کیفیت در اختیار مشتریان عزیز قرار میدهد.

معرفی گاز ترکیبی سولفید هیدروژن

شاید برای بسیاری از شما این سوال ایجاد شود که گاز ترکیبی یا مخلوط گازی یا گازهای میکس چه نوع گازی هستند و چه کاربردی دارند، ما در این دسته از مقالات سعی نموده ایم تا پاسخ سوالات شما را بدهیم. در این مقاله در رابطه با گاز ترکیبی سولفید هیدروژن بحث می‌نماییم:

مخلوط گازی چیست؟

مخلوط گازی در بسیاری از صنایع مانند جوشکاری، لیزر، داروسازی، پزشکی و بسیاری کارهای تحقیقاتی و در آزمایشگاه کاربردهای گوناگونی دارد. از بعضی از گازهای ترکیبی که در جوشکاری استفاده میگردد که گاز ترکیبی کورگن نام دارد از 18% دی اکسید کربن و 82% آرگون تشکیل شده است.

گاز ترکیبی سولفید هیدروژن-سپهر گاز کاویان

سولفید هیدروژن

گاز سولفید هیدروژن یا هیدروژن سولفید که نام انگلیسی آن Hydrogen sulfide می‌باشد. گاز سولفید هیدروژن یک گاز سمی است که مشتعل می‌شود و بویی نزدیک به بوی یک تخم مرغ فاسد دارد. امروزه سولفید هیدروژن را گازی خفه کننده می‌شناسند که متعفن و بو دار است.تهیه گاز ترکیبی سولفید هیدروژن از سپهر گاز کاویان.

سولفید هیدروژن نام های دیگری نیز دارد مانند هیدرو سولفریک اسید، گاز ترش و گاز مرداب، اسید سولفریک، گاز فاضلاب، هیدروژن سولفوره.

منابعی که گاز سولفید هیدروژن وجود دارد متنوع است معمولا سولفید هیدروژن را در نفت خام و مخزن های گاز طبیعی، گازهای آتشفشان و چشمه های آبگرم می‌توان یافت نمود.

گاز ترکیبی

نمونه هایی از گاز ترکیبی سولفید هیدروژن:

گاز سولفید هیدروژن در بالانس گاز نیتروژن

گاز سولفید هیدروژن در بالانس گاز متان

موارد گفته شده تنها نمونه هایی از گاز ترکیبی سولفید هیدروژن تولید شده توسط شرکت سپهرگازکاویان می‌باشد.

گاز ترکیبی سولفید هیدروژن ( به دلیل سمی بودن) در سیلندر‌های آلومینیومی در حجم‌های مختلف عرضه می‌گردد.

در گاز طبیعی، گازهای آتشفشانی، چشمه‌های آب گرم و نفت خام گاز سولفید هیدروژن یافت می‌شود. در ضمن به صورت آزمایشگاهی نیز می‌توان سولفید هیدروژن را طی واکنش شیمیایی زیر تهیه کرد.تهیه گاز ترکیبی سولفید هیدروژن از سپهر گاز کاویان.

FeS + 2 HCl → FeCl2 + H2S

گاز سولفید هیدروژن در دمای 260 درجه سانتی‌گراد مشتعل می‌شود. بیشترین زمانی که احتمال آتش سوزی گاز سولفید هیدروژن وجود دارد زمانی است که سولفید هیدروژن کنار آهن یا فولاد قرار می‌گیرد. این واکنش با تشکیل یک ماده سیاه رنگ ضخیم همراه است که این ماده با اکسیژن موجود در هوا واکنش می‌دهد و دچار انفجار می‌گردد، لوله می‌ترکد و شعله ای با رنگ آبی پدید می آید و گاز H2S تولید می‌شود.

همانگونه که گفته شد سولفید هیدروژن بویی مانند تخم مرغ گندیده دارد گفتنی است که زمانی که غلظت گاز سولفید هیدروژن در محیط افزایش میابد و به حدی می‌رسد که برای انسان خطرناک و کشنده است دارای هیچ بویی نیست و همین باعث می‌شود سولفید هیدروژن یک گاز کشنده و سمی باشد.

خطرات احتمالی گاز هیدروژن سولفید

همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، هیدروژن سولفید گازی بسیار سمی است که می تواند خفه کننده باشد. این گاز از عملکرد آنزیم سیتوکروم اکسیداز ممانعت کرده و مانع از جذب اکسیژن می شود. تماس کوتاه مدت اما حاد با هیدروژن سولفید می تواند نتایج نامطلوبی نظیر سوزش و ایجاد حساسیت در حلق، بینی، چشم و ریه شود. در صورت تماس طولانی مدت و یا غلظت های بالا نیز این خطر جدی تر شده و ممکن است خطر مرگ داشته باشد.

در غلظت های بالای 100 ppm می تواند در عرض چند دقیقه حس بویایی را از کار بیندازد.

باتوجه به خاصیت اشتعال پذیری این گاز، باید در محلی نگهداری شود که به هیچ عنوان در مجاورت شعله، حرارت، گرما و جرقه قرار نداشته باشد. همچنین باید از هر گونه عامل اکسیدکننده نیز به دور باشد تا خطر انفجار کاهش یابد. تهویه مناسب محیط، از جمله دیگر شرایطی است که باید در رابطه با محل نگهداری و انبارش این سیلندر گاز در نظر گرفته شود.

برای حمل و نقل و جا به جایی گاز ترکیبی سولفید هیدروژن و یا سولفید هیدروژن خالص نیز باید نهایت دقت و توجه به کار گرفته شود تا هیچ گونه ضربه و یا فشار اضافی به آن وارد نشود. بهترین راه برای انجام این کار، استفاده از ترولی حمل سیلندر و ثابت نگه داشتن کپسول روی آن با استفاده از زنجیر است.