سپهرگازکاویان تولید کننده انواع گازهای ترکیبی از جمله گاز ترکیبی اکسیژن می‌باشد در اینجا نمونه‌هایی از گاز ترکیبی تولید شده توسط این مجموعه آورده شده است.

اکسیژن چیست؟

این گاز که در انگلیسی به آن Oxygen می‌گویند دارای نماد شیمیایی O است این عنصر در گروه ششم جدول تناوبی یافت می‌شود و عدد اتمی آن 8 است. این عنصر در خانواده عناصر کالکوژن ها قرار دارد. همانطور که گفته شد در گروه ششم یا شانزدهم جدول تناوبی جای دارد. این عنصر یک نافلز است که واکنش پذیری بالایی دارد و باعث اکسید شدن عناصر دیگر و ترکیبات در واکنش های اکسایش می‌گردد. می‌توان گفت اکسیژن از نظر جرم بعد از هیدروژن و هلیوم قرار می‌گیرد. در شرایط استاندارد وقتی دما و فشار استاندارد است معمولا دو اتم اکسیژن با یکدیگر ترکیب شده و ملکول اکسیژن را تولید می‌کنند.

گاز ترکیبی اکسیژن-سپهر گاز کاویان

گاز ترکیبی اکسیژن

گاز ترکیبی اکسیژن، به طور کلی، مخلوطی از اکسیژن با یک گاز دیگر است. این گاز دیگر می‌تواند نیتروژن، هلیوم، آرگون و یا دیگر گازهای خاموش‌کننده باشد. مخلوط‌های ترکیبی اکسیژن معمولاً برای استفاده در برخی از صنایع و فعالیت‌های خاص طراحی شده‌اند.

اکسیژن ترکیبی با نیتروژن (به طور خاص ترکیبات مشخصی از O2 و N2 با نسبت‌های مختلف) یکی از معمول‌ترین نوع گاز ترکیبی اکسیژن است. این مخلوط برای کاربردهایی مانند جراحی، اکسیژن‌درمانی، آنالیز خون و فعالیت‌های زیرزمینی (مانند معادن) استفاده می‌شود.

گاز ترکیبی اکسیژن هلیوم نیز در برخی موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مخلوط، با کاهش تراکم O2 و جایگزینی آن با هلیوم، به عنوان یک گاز تنفسی در عملیات غواصی عمیق و درمان برخی بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین، ترکیبات دیگری از O2 با گازهای دیگر نیز ممکن است وجود داشته باشد، به عنوان مثال گاز ترکیبی اکسیژن آرگون که در فعالیت‌های جوشکاری و برش فلزات استفاده می‌شود.

موارد دیگری از این گاز وجود دارند که بسته به نیازها و کاربردهای خاص می‌توانند متفاوت باشند. برای هر نوع گاز ترکیبی اکسیژن، مشخصات و نسبت‌های مختلفی ممکن است وجود داشته باشد که توسط صنعتگران و متخصصان معین می‌شوند.

گازهای ترکیبی و مخلوط های گازی کاربردهای فراوانی در صنعت و آزمایشگاه ها دارند لذا تصمیم گرفتیم در این مقاله اطلاعاتی درباره گاز ترکیبی اکسیژن و کاربردهای فراوان آن سخن بگوییم.

گاز رفرنس چیست؟

گاز رفرنس که به آن گاز کالیبراسیون، مخلوط گازی، گاز ترکیبی، گاز مرکب و گاز مرجع نیز می‌گویند به عنوان گازی برای استاندارد مقایسه ای در آشکارسازها و دستگاه های آنالایزر و کروماتوگرافی استفاده می‌گردد. گاز کالیبراسیون به شکل یک گاز می‌باشد مانند گاز کالیبراسیون صفر، گاز کالیبراسیون اسپن در ضمن باید درصد هر کدام از گازهای خالص دقیق مشخص شود.

قیمت گاز کالیبراسیون

سپهر گاز کاویان تولید کننده انواع گازهای ترکیبی است که زیر به برخی از گاز های ترکیبی اکسیژن اشاره شده است. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت و اطلاعات فنی گازها با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید.

نمونه ای از گاز ترکیبی اکسیژن

  • گاز O2 در بالانس نیتروژن
  • گاز O2 در بالانس هلیوم

نیتروژن*گاز اکسیژن*دی اکسید کربن*مونوکسید کربن*گاز سولفید هیدروژن در بالانس هلیوم

این موارد تنها نمونه هایی از گاز ترکیبی اکسیژن تولید شده در شرکت سپهر گاز کاویان می‌باشد.

این گاز یک گاز بی رنگ، بی بو است که دارای فرمول شیمیایی O2 است حدودا 21% از اتمسفر شامل Oxygen است. اگر بخواهیم فرمول شیمیایی ترکیبات موجود در زمین را بررسی کنیم تقریبا در نیمی از عناصر سازنده پوسته زمین این گاز وجود دارد.

خرید گاز کالیبراسیون

این گاز ترکیبی را می‌توانید از مراکز معتبری که دارای گواهینامه از اداره استاندارد و تاییدیه صلاحیت هستند خریداری نمائید. برای خرید گاز کالیبراسیون باید به نکاتی دقت داشته باشید از جمله سیلندری که گاز در آن ذخیره شده است حتما باید دارای سال ساخت و فشار کاری و فشار تست باشد اگر سیلندر O2 تست شده باشد حتما تاریخ تست نیز باید نوشته شود.

مخلوط گازی تنفسی

برای خرید انواع مخلوط های گازی و کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

این نوع مخلوط گازی از عناصری تشکیل شده است که برای تنفس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از شناخته شده ترین و طبیعی ترین گازهای تنفسی هوا می‌باشد.

گفتنی است علاوه بر هوا ترکیبات گازی دیگری و یا حتی گازهای خالص دیگری وجود دارند که در ابزارهای کمک تنفسی، غواصی، فضا و موارد دیگر، کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جز اصلی مخلوط های تنفسی را O2 تشکیل می‌دهد مگر در مخلوط های تنفسی که برای بیهوشی استفاده می شوند.

در این مخلوط های گازی، گازهای دیگر را به اکسیژن اضافه می‌کنند تا رقیق سازی شده و به غلظت مطلوب برسد به همین دلیل در برخی از موارد آن‌ها را به عنوان گازهای رقیق کننده می‌نامند.

برخی از کاربرد گازهای تنفسی استفاده از آن برای بهبود عملکرد هوا، کاهش خطر بیماری‌های فشاری در ریه، کاهش خواب آلودگی ناشی از غلظت بالای نیتروژن و امنیت غواصی در عمق زیاد می‌باشد.