گاز ترکیبی آمونیاک

شاید برای بسیاری از شما این سوال ایجاد شود که گاز ترکیبی یا مخلوط گازی یا گازهای میکس چه نوع گازی هستند و چه کاربردی دارند، ما در این دسته از مقالات سعی نموده‌ایم تا پاسخ سوالات شما را بدهیم. در این مقاله درباره گاز ترکیبی آمونیاک و کاربردهایی که این گاز ترکیبی در صنعت گفتگو نمائیم.

گاز مرجع چیست؟

مخلوط‌های گازی کاربرد های زیادی در صنعت دارند برای مثال برای شناسایی نشت یابی گاز استفاده می‌گردد. مخلوط های گازی معمولا از اختلاط چند گاز خالص حاصل می‌شود که این گاز های ترکیبی یا کالیبراسیون در صنعت و آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. گاز کالیبراسیون صفر(Zero) و گاز کالیبراسیون اسپن از انواع گازهای ترکیبی هستند.

آمونیاک

گاز آمونیاک که در انگلیسی به آن Ammonia می‌گویند دارای نماد شیمیایی NH3 است. در این ساختار یک نیتروژن با سه هیدروژن سه پیوند کوالانسی یگانه تشکیل داده است. ساده ترین هیدرید آمونیاک یک گاز بی رنگ و با بویی بسیار تند است. آمونیاک را می‌توان از زباله های نیتروژنی رایج به شمار آورد. آمونیاک یک پیش ماده غذایی است و همچنین در کود‌ها نیز وجود دارد. گفتنی است از کاربرد های گاز آمونیاک می‌توان به استفاده آن در تمیز کننده های تجاری اشاره نمود. معمولا آمونیاک هنگام جابجایی هوا و آب تمایل دارد در قسمت پایین‌تر قرار بگیرد.

گاز ترکیبی آمونیاک-سپهر گاز کاویان

گاز ترکیبی

نمونه ای از گاز ترکیبی آمونیاک:

گاز آرگونآمونیاکگاز متان*گاز نیتروژن در بالانس گاز هیدروژن

آمونیاک در بالانس گاز نیتروژن

موارد ذکر شده تنها نمونه ای از گازهای ترکیبی آمونیاک تولید شده توسط سپهرگازکاویان می‌باشد.

کاربردهای آمونیاک در صنعت بسیار گسترده است. البته توجه داشته باشید علاوه بر کاربردهای متعدد آمونیاک این گاز می‌تواند در غلظت‌های بالا سمی باشد و خاصیت خورندگی شدید ایجاد نماید. در بعضی کشورها آمونیاک را در دسته گازهای بسیار خطرناک جای می‌دهند و در مراکزی که از گاز آمونیاک استفاده می‌شود سختگیری های خاصی اعمال می‌گردد.