امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

از آنجایی که گاز ترکیبی و مخلوط های گازی در صنایع کاربردهای گوناگونی دارند. تصمیم گرفتیم تا در رابطه با گاز ترکیبی هیدروکربنی و کاربرد های این مخلوط گازی در صنعت گفتگو نمائیم:

گاز ترکیبی هیدروکربنی:

شاید برای بسیاری از شما این سوال ایجاد شود که گاز ترکیبی یا مخلوط گازی یا گازهای میکس چه نوع گازی هستند و چه کاربردی دارند، ما در این دسته از مقالات سعی نموده‌ایم تا پاسخ سوالات شما را بدهیم.

مخلوط گازی چیست؟

مخلوط های گازی یا گازهای میکس هیدروکربنی دسته وسیع و گوناگونی از محصولات هستند که کاربردهای زیادی در صنعت دارند. با توجه به درخواست مشتریان گازهای ترکیبی تولید می‌شوند. در واقع گازهای ترکیبی مخلوطی از گازهای خالص هستند که با غلظت های گوناگون با یکدیگر ترکیب شده و گاز میکس تولید می‌گردد.

هیدروکربن:

ترکیباتی که هیدروژن و کربن دارند را معمولا هیدروکربن می‌نامند. اجزای تشکیل دهنده نفت و گاز طبیعی هیدروکربن ها هستند. هیدروکربن ها کاربردهای زیادی دارند برای مثال بعنوان سوخت، روان کننده‌ها، مواد اولیه پلاستیک‌ها، فیبرها و سایر موارد. مقدار زیادی در طبیعت هیدروکربن وجود دارد. هیدروکربن‌ها معمولا در سوخت‌های فسیلی و درختان و گیاهان وجود دارند.

گاز ترکیبی:

نمونه ای از گازهای ترکیبی هیدروکربنی:

ایزو بوتیلن در بالانس نیتروژن

هیدروژن در بالانس پروپیلن

این موارد تنها نمونه ای از گازهای ترکیبی هیدروکربنی تولید شده در شرکت سپهرگازکاویان می‌باشد.

گاز‌های ترکیبی هیدروکربنی شامل ترکیبات C1 تا C7 بعنوان گازهای ترکیبی گرمایشی در صنایع کاربرد دارند.

شیمی دارای گرایش‌های گوناگونی است، یکی از این گرایش‌ها، گرایش شیمی آلی است. در ترکیبات آلی تنها دو عنصر هیدروژن و کربن شرکت دارند. این ترکیبات را هیدروکربن می‌نامند. به طور کلی هیدروکربن‌ها را به دو گروه اصلی تقسیم بندی می‌کنند: آروماتیک‌ها و آلیفاتیک‌ها

هیدروکربن‌های آلیفاتیک دارای زنجیری از کربن‌ها هستند که دارای چند زیر گروه از جمله آلکانها، آلکینها، آلکن ها و ... می‌باشند.

هیدروکربن‌ها هم می‌توانند به صورت گازی باشند هم به صورت مایع. هیدروکربن‌های گازی شکل مانند گاز متان و گاز پروپان و هیدروکربن‌های مایع مانند هگزان و بنزن. هیدروکربن ها ممکن است حالت مومی شکل (پارافین) نیز به خود بگیرند. گازهای هیدروکربنی را معمولا در دسته گازهای سمی جای می‌دهند و از ترکیبات سرطان‌زا هستند. مهمترین کاربرد ترکیبات هیدروکربنی در ایجاد انرژی است و از منابع حرارتی محسوب می‌شوند. معمولا از گازهای هیدروکربنی در نیروگاه‌ها، صنایع گوناگون و سکوهای حفاری استفاده می‌گردد.