امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

همانگونه که می‌دانید با توجه به افزایش تکنولوژی و پیشرفته شدن صنایع نیاز به ترکیبات گازی و مخلوط گازی افزایش یافته است. شرکت سپهرگازکاویان را می‌توان از مجموعه هایی به شمار آورد که در راستای تامین و تولید نیاز مشتریان به ترکیبات گازی فعال است. در این مقاله سعی نموده ایم تا اطلاعاتی در رابطه با گاز ترکیبی نیتریک اکسید(مونوکسید نیتروژن) و کاربردهای مخلوط گازی نیتریک اکسید فراهم نمائیم.

معرفی گاز ترکیبی نیتریک اکسید:

شاید برای بسیاری از شما این سوال ایجاد شود که گاز ترکیبی یا مخلوط گازی یا گازهای میکس چه نوع گازی هستند و چه کاربردی دارند، ما در این دسته از مقالات سعی نموده‌ایم تا پاسخ سوالات شما را بدهیم. در این مقاله درباره گاز ترکیبی نیتریک اکسید توضیح می‌دهیم:

گاز میکس چیست؟

همانطور که از نام گاز های میکس و ترکیبی پیداست چند گاز خالص با یکدیگر ترکیب می‌شوند و مخلوط گازی حاصل می‌گردد. یکسری از گازها از نظر کیفی و کمی دارای حساسیت بالایی هستند به همین دلیل جزء گازهای ترکیبی وارداتی است. برای تولید گاز میکس باید از ترکیباتی استفاده کرد که از لحاظ شیمیایی با یکدیگر در تضاد نباشند. همچنین باید میزان ناخالصی های هر کدام به دقت مشخص شده باشد تا درصد ترکیب نهایی مشخص گردد.

نیتریک اکسید:

نیتریک اکسید که به مونوکسید نیتروژن، نیترو اکسید نیز معروف است و در انگلیسی به آن Nitric oxide می‌گویند. گاز نیتریک اکسید یک گاز بی رنگ است. نماد شیمیایی این گاز NO است. نیتریک اکسید یک حد واسط است. بسیار حائزاهمیت است و در صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گاز ترکیبی:

نمونه ای از گازهای ترکیبی نیتریک اکسید:

نیتریک اکسید در بالانس نیتروژن

گفتنی است که نیتریک اکسید یا مونوکسید نیتروژن در اثر واکنش سوختن مواد در هوا نیز ایجاد می‌گردد درست مانند زمانی که سوخت‌ها درون موتور خودروها و نیروگاه‌هایی که از سوخت فسیلی استفاده می‌کنند می‌سوزند. گاز نیتریک اکسید بوسیله تخیله الکتریکی رعدو برق‌ها در هنگام وقوع طوفان نیز تولید می‌گردد. این گاز را می‌توان یک ترکیب مهم در بدن انسان و سایر جانداران معرفی نمود که وظیفه انتقال پیام‌ها را دارد و در بعضی از واکنش و فرآیندهای بدن دخیل است. 

اگر گاز نیتریک اکسید در معرض اکسیژن قرار بگیرد به نیتروژن دی اکسید تبدیل می‌گردد. NO با عناصری مانند F، CL، Br وارد واکنش می‌شود و نیتروسیل هالید‌ها را تولید می‌کنند.