تهیه سیلندر یکبار مصرف در سپهر گاز کاویان. آشنایی با گاز کالیبراسیون، روش های تولید گاز کالیبراسیون و استانداردهای گاز

معرفی گاز کالیبراسیون

گاز کالیبراسیون به یک گاز مرجع یا ترکیبی از گازهایی میگویند که معمولا به صورت فشرده هستند.

ترکیب این گاز از یک گاز اولیه و اصلی میباشد که با یک یا چند گاز دیگر میکس میشود. گفتنی است که از این گاز برای کالیبراسیون آنالیزورهای گازی یا آشکار سازهای گازی استفاده می شود، کلیه این گازها مطابق معیارهای ملی و بین المللی قابل ردیابی هستند.


این گاز ها به دو دسته کالیبراسیون صفر و کالیبراسیون اسپن تقسیم میشوند:
کالیبراسیون صفربه گازی گفته میشود که عاری از گاز های قابل اشتعال است، به عبارت دیگر هنگامی که کالیبراسیون صفر تائید می شود محیطه کالیبره شده عاری از هرگونه گاز قابل اشتعال است. به عنوان مثال یک کالیبراسیون صفر یک آنالیزور اکسیژن یا دی اکسید کربن است که این آنالیز توسط نیتروژن انجام می شود، از آنجا که نیتروژن، با اکسیژن یا دی اکسید کربن مخلوط نمی شود، بنابراین با استفاده از آن به عنوان گاز کالیبراسون صفر می توان یک نقطه صفر را تایید کرد.

کالیراسیون اسپن نوعی پیشرفته ای از گاز مذکور میباشد که با استفاده از آن می توان غلظت دقیقی از گاز قابل تشخیص در معرض ردیاب گاز یا آنالیزور آن را برآورد کرد. شایان ذکر است که گازهای اسپن انواع مختلفی از گازهای مورد نظر مناسب را برای صنعت حمل و نقل، صنایع دریایی، صنایع شیمیایی، آزمایشگاه ها و دانشگاه ها ارائه می دهند و به عنوان مخلوط یا ترکیب گازی کالیبراسیون جهت کالیبره نمودن انواع سنسورها و تشخیص دهنده گاز( gas Detection )استفاده می شود.


لازم به ذکر است برای دستیابی به یک نتیجه خوب در کالیبراسیون بهتر است از نوع صنعتی این گاز استفاده شود . زیرا این گاز صنعتی با دقت و کیفیت مناسب برای انجام کارهای علمی و آزمایشگاهی تولید می شود.

روش های تولید گاز کالیبراسیون

در رابطه با تهیه گاز کالیبراسیون، مناسب ترین و رایج ترین روش تولید این گاز، استفاده از سیلندر های گازی میباشد. این سیلندرها دارای اندازه و قیمت های متنوعی میباشند. توجه داشته باشید جهت استفاده از سیلندر گاز مایع باید شرایط ایمنی برای نگهداری از آن فراهم باشد.


روش دیگر برای تولید گاز کالیبراسیون استفاده از لوله های نفوذ دهنده می باشد. درجه ای برای اندازه گیری داخل لوله های نفوذ دهنده قرار گرفته است که این امر سبب کنترل جریان گاز مورد نظر می شود. توسط این لوله های تولید گاز کالیبراسیون با غلظت های پایین تحقق می یابد. یکی از مزایای تولید این گاز با استفاده از این لوله این است که این نوع کالیبراسیون، گاز های سمی را شناسایی و آشکار می کند و به کمترین غلظت واکنش نشان می دهد. بنابراین این روش برای غلظت های بالا مناسب نمی باشد.


تولید گاز کالیبراسیون با روش تزریق یکی دیگر از روش های تولید این گاز میباشد، در این روش گاز مذکور که بصورت مایع می باشد باید قبل از تزریق، تبخیر شود در روش تزریق گاز مذکور به وسیله سرنگ یا پمپ وارد جریان می شود و میزان غلظت از چند درصد تا چند ppm قابل کاهش است.
روش تبخیر هم یکی از روش های تولید گاز کالیبراسیون میباشد، دراین روش، گاز حامل از درون گاز کالیبراسیون که همان گاز هدف میباشد در حالت مایع عبور داده می شود. این کار باعث می شود کمی از گاز مایع نیز تبخیر شود و وارد جریان گاز حامل شود.

فعالیت شرکت سپهر گاز کاویان در زمینه تولید گازهای کالیبراسیون


فعالیت این شرکت در زمینه ارائه محصولات گازی متناسب با درخواست مشتریان همراه با پیشنهادات فنی و سرتیفیکیت معتبر جهت خرید مناسب و مطمئن می‌باشد.

برخی از محصولات قابل ارائه این شرکت عبارت‌اند از:

گاز نیتروژن، گاز آرگون، گاز هلیوم، گاز هیدروژن، گاز اکسیژن، گاز متان، هوای خشک ، گاز دی اکسید کربن، گاز پروپان، گاز سولفید هیدروژن، گاز دی اکسید گوگرد، گاز مونوکسید کربن، گاز استیلن وارداتی، گاز نرمال بوتان، گاز ایزو بوتان، گاز نیتروس اکساید، گاز نیتریک اکساید.

از دیگر فعالیت‌های این مجموعه که به صورت تخصصی و توسط تیمی مجرب روی آن فعالیت می‌شود، تولید انواع مخلوط‌های گازی (گاز میکس) در رنج‌های مختلف درصدی و پی پی‌ام تا بیش از 15 جزء در یک سیلندر با دقت بالا و ارائه سرتیفیکیت معتبر ISO17025 می‌باشد.

دامنه تولید مخلوط‌های گازی در این شرکت بسیار گسترده می‌باشد و وابسه به نیاز مشتری است.

برخی از گازهای ترکیبی قابل ارائه این شرکت عبارت‌اند از:

گازهای لیزر– گاز ترکیبی و گاز کالیبراسیون در صنعت برق – گاز ترکیبی لیزر– گاز ترکیبی غواصی – انواع گازهای کالیبراسیون و مخلوط‌های گازی مورد مصرف در صنایع مختلف و مراکز تحقیقاتی – گاز ترکیبی و گاز کالیبراسیون در پتروشیمی‌ها – گاز ترکیبی و گاز کالیبراسیون در دانشگاه‌ها – گاز ترکیبی و گاز کالیبراسیون در محیط زیست – گاز ترکیبی و گاز کالیبراسیون در صنعت هوا‌و‌فضا – گاز ترکیبی و گاز کالیبراسیون در صنایع غذایی – گاز ترکیبی و گاز کالیبراسیون در صنایع معدنی و شیشه – گاز ترکیبی و گاز کالیبراسیون در پزشکی – گاز ترکیبی و گاز کالیبراسیون در صنایع داروسازی –گاز ترکیبی و گاز کالیبراسیون برای سنجش آلایندگی – گاز ترکیبی و گاز کالیبراسیوندر صنعت سیمان سازی – مخلوط گازیp10 پیتن – مخلوط گازی G21 ,G231, میکس دودکش

هوای فشرده , Z.AIR , هوای خشک(هوای سنتزی)

(20.5% O2*79.5% N2)

میکس لیزر

(5%CO2 * 40% HE* N2)

تمامی گازهای ترکیبی بسته به نیاز مشتری تولید و آنالیز می‌شوند.

آنالیز انواع گازهای خالص و گازهای ترکیبی با دستگاه GC

تهیه و ساخت تجهیزات مورد نیاز. ( انواع رگولاتور گازی, سیلندرهای گازی, پالت‌های گازی, پک های گازی و…. )

تأمین مایعات گازی اکسیژن, نیتروژن و آرگون با موبایل تانک.

تهیه و ساخت تجهیزات مانند انواع رگولاتور گازی, سیلندرهای گازی, پالت های گازی, پک های گازی و….

لازم به ذکر می‌باشد تمامی گازهای نام برده شده در کپسول با ظرفیت‌های 2 تا 50 لیتر و همچنین در سیلندر‌های یکبار مصرف قابل ارائه می‌باشد.

شرکت سپهر گاز کاویان وارد کننده و توزیع کننده سیلندرهای هلیوم در ایران, همزمان فروش, پخش, صادرات و شارژ انواع سیلندرهای هلیوم را نیز انجام می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

گاز کالیبراسیون و گاز استاندارد

گاز کالیبراسیون (calibration gas)

همان طور که پیش تر هم گفته شد گاز کالیبراسیون یا گاز استاندارد گازی است که غلظت ترکیبات شیمیایی آن مشخص و تایید شده باشد. گاز استاندارد ممکن است یک گاز یا مخلوطی از چند گاز باشد که معمولاً فشرده شده و در کپسول های فلزی ارائه میشود. این گاز می تواند از یک یا چند گاز با نسبت های کاملا مشخص تولید شود.


انواع گاز استاندارد و گازهای ترکیبی
گازهای آزمایشگاهی و خالص
گازهای صنعتی و گازهای مایع
ترکیبات گازی به صورت درصدی ppm و ppb جهت کالیبراسیون دستگاه های کروماتوگرافی گازی و آنالیزورهای آنلاین
گاز کالیبراسیون H2S جهت کالیبراسیون
گاز کالیبراسیون N2/CH4 و گاز کالیبراسیون CO/N2 جهت کالیبراسیون سنسور های آنالیز
مخلوط های گازی استاندارد آزمایشگاهی
گاز کالیبراسیون CO/N2/NO/SO2 جهت کالیبره سنسورهای Co, NO, SO2
مایعات گازی شامل هلیوم، مایع آرگون، مایع نیتروژن، مایع اکسیژن مایع

استانداردهای گاز کالیبراسیون

در هر گاز کالیبراسیون مواردی مانند تحمل آماده سازی و صحت صدور گواهینامه یا دقت تحلیل از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
تحمل آماده سازی یعنی دامنه ی غلظت که شامل غلظت جزئی است در دامنه غلظت اندازه گیری می شود. تحمل آماده سازی را می توان با استفاده از آخرین فناوری ها برای تولید چنین گازهای به حداقل رساند.

تحمل آماده سازی (رنج های گازی) بر اساس تجربه تولید کننده و نیاز مشتری تعیین می شود.
صدور گواهینامه یا دقت تحلیلی به عنوان تطابق مقادیر اندازه گیری شده با مقدار واقعی آن تعریف میشود.

مقادیر صدور گواهینامه از نظر آماری با توجه به عدم قطعیت های موجود در استاندار بین المللی (استاندارد مرجع) که قابل ردیابی، عدم قطعیت ابزارو عدم ثبات (واکنش پذیری) گاز موجود در کانتینر است، تعیین می شود.

شرکت سپهرگاز کاویان تولید کننده انواع گاز کالیبراسیون در رنج های ppm , mol%میباشد تمام گازهای تولید شده توسط این شرکت با گواهینامه Iso17025به مشتریان محترم ارائه داده میشود.

تولید گاز کالیبرسیون در سیلندر های Disposable

تمام گازهای استاندارد در سیلندر های 1.5لیتری یکبار مصرف به منظور استفاده و حمل بسیار اسان برای شما عزیزان برای کالیبره کردن انواع دتکتورها و انالایزرها قابل تولید میباشد.


نمونه هایی از این گازها :
-Calibration Gas, 25 PPM H2S in Nitrogen
-Calibration Gas , 30 PPM H2S in NItrogen
-Calibration Gas , 50 PPM H2S in Nitrogen
-Calibration Gas , 100 PPM H2S in Nitrogen
-Calibration Gas , 10 PPM CO in Nitrogen
-Calibration Gas , 50 PPM CO in Nitrogen
-Calibration Gas , 100 PPM CO in nitrogen
-Calibration Gas , 50% LEL CH4 in Air
-Calibration Gas , 100% LEL CH4 in Air
-Calibration Gas , 50% LEL H2 in Nitrogen/Air
-Calibration Gas , 100% LEL H2 in Nitrogen/Air
-Calibration Gas , 25 PPM H2S , 100 PPM CO , 50% LEL CH4,18% O2 in N2
-Calibration Gas , 30 PPM NH3 in Nitrogen
-Calibration Gas , 50 PPM NO2 in Nitrogen

خواندن مطالب مشابه :

گاز ترکیبی سولفید هیدروژن

گاز ترکیبی نیتریک اکسید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *