امروزه گاز‌های ترکیبی کاربرد‌های گوناگونی در صنایع دارند و در بسیاری از صنعت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. لذا برآن شدیم تا مقاله‌ای درمورد گاز ترکیبی نیتروژن دی اکسید و کاربرد‌های این مخلوط گازی تهیه نمائیم.

معرفی گاز ترکیبی نیتروژن دی اکسید:

شاید برای بسیاری از شما این سوال ایجاد شود که گاز ترکیبی یا مخلوط گازی یا گازهای میکس چه نوع گازی هستند و چه کاربردی دارند، ما در این دسته از مقالات سعی نموده ایم تا پاسخ سوالات شما را بدهیم. در اینجا در مورد گاز ترکیبی نیتروژن دی اکسید گفتگو می‌نمائیم:

گاز ترکیبی چیست؟

با استفاده از دستگاه کروماتوگرافی یا GC می‌توان گازهای گوناگون را آنالیز و درصد ترکیبات آن را مشخص نمود. در ضمن از کروماتوگرافی جهت جداسازی گازها و همچنین اندازه گیری مواد فرار استفاده می‌نمایند. گاز ترکیبی تلفیق چندین گاز خالص با یکدیگر است که درصد ناخالصی هر کدام باید مشخص باشد.

نیتروژن دی اکسید:

گاز نیتروژن دی اکسید که به آن دی اکسید نیتروژن نیز میگویند نام انگلیسی آن Nitrogen dioxide است. نیتروژن دی اکسید دارای جرم ملکولی 46.005 گرم بر مول است. نماد شیمیایی این گاز NO2 است.رنگ این گاز با توجه به دما تغییر میابد. نیتروژن دی اکسید در دمای اتاق و معمول رنگ زرد دارد و وقتی دما بیشتر میشود به رنگی قهوه ای تقریبا مایل به خرمایی تغییر میکند. گاز نیتروژن دی اکسید بویی تند دارد و در دسته گازهای سمی قرار می‌گیرد.

از مهمترین آلاینده های هوا می‌توان به گاز نیتروژن دی اکسید اشاره نمود. امروزه در سال میلیون ها تن دی اکسید نیتروژن بوسیله فعالیت های انسانی و صنعتی تولید می‌گردد که بیشتر به دلیل استفاده از سوخت ها فسیلی است.

گاز کالیبراسیون:

نمونه ای از گازهای ترکیبی نیتروژن دی اکسید:

نیتروژن دی اکسید در بالانس نیتروژن

نیتروژن دی اکسیدگوگرد دی اکسیدمونوکسید کربن در بالانس نیتروژن

موارد ذکر شده تنها تعدادی از گازهای ترکیبی نیتروژن دی اکسید تولید شده توسط شرکت سپهرگازکاویان می‌باشد.

نیتروژن دی اکسید در جاهای مختلفی از صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال می‌توان از گاز دی اکسید نیتروژن به عنوان یک کاتالیزور در اکسیداسیون استفاده نمود. همچنین از گار نیتروژن دی اکسید می‌توان در نیتراته کردن برخی ترکیبات استفاده کرد.

از سایر کاربردهای گاز دی اکسید نیتروژن می‌توان به سفید کننده آرد و افزایش مقاومت کاغذ اشاره نمود. همانطور که گفته شد NO2 نقش حد واسط را نیز دارد و هر سال میلیونها تن از آن تولید می‌گردد. در سوخت‌ها و مواد منفجره مایع نیز کاربرد دارد.

عملکرد دستگاه تنفسی در حضور گاز نیتروژن دی اکسید با غلظت بالا مختل می‌گردد و همین باعث شده است که این گاز برای بیماران ریوی و کسانی که مبتلا به آسم هستند بسیار مضرر باشد.

شرکت سپهر گاز کاویان مفتخر است قادر به تامین گاز نیتروژن دی اکساید در سیلندرهایی با حجم های 2 و 5 و 10 و 20 لیتری می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *