امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

گاز ترکیبی که به آنها مخلوط گازی نیز می‌گویند امروزه کاربردهای زیادی دارند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم مطالبی در راستای معرفی گاز ترکیبی مونوکسید کربن و کاربرد‌های این مخلوط گازی(گاز میکس) به شما ارائه دهیم. شرکت سپهرگازکاویان یکی از تولید کننده‌های گازهای میکس و مخلوط‌های گازی است که گازهای ترکیبی را با بالاترین کیفیت در اختیار مشتریان عزیز قرار می‌دهد.

گاز ترکیبی مونوکسید کربن:

شاید برای بسیاری از شما این سوال ایجاد شود که گاز ترکیبی یا مخلوط گازی یا گازهای میکس چه نوع گازی هستند و چه کاربردی دارند، ما در این دسته از مقالات سعی نموده‌ایم تا پاسخ سوالات شما را بدهیم. در این مقاله درباره گاز ترکیبی مونوکسید کربن و کاربردهای این گاز در صنعت بحث می‌نمائیم.

گاز ترکیبی چیست؟

به طور کلی دو نوع گاز کالیبراسیون در دسترس است: گاز کالیبراسیون صفر و گاز کالیبراسیون اسپن.

گاز کالیبراسیون صفر:

گاز کالیبراسیون صفر یک گاز خالص می‌باشد که باید فاقد گازی باشد که ما می‌خواهیم آن را شناسایی نمائیم.

مونوکسید کربن:

گاز مونوکسید کربن که به آن کربن مونوکسید نیز گفته می‌شود و نام انگلیسی آن Carbon monoxide می‌باشد. نماد شیمیایی گاز مونوکسید کربن CO است. همانگونه که میدانید منوکسید کربن گازی بسیار سمی است و همچنین رنگ و بو ندارد به همین منظور به کربن مونوکسید قاتل نامرئی هم میگویند. شاید دلیل این نامگذاری بیشتر به دلیل میل ترکیبی بالای گاز مونوکسید کربن با همگلوبین باشد که بسیار بیشتر از گاز اکسیژن است. اگر در خون انسان 20% مونوکسید کربن وجود داشته باشد باعث مرگ انسان خواهد شد، داشتن 5% مونوکسید کربن در خون انسان طبیعی است.

گاز ترکیبی:

نمونه ای از گازهای ترکیبی مونوکسید کربن:

پروپان*مونوکسید کربن*دی اکسید کربن در بالانس نیتروژن

مونوکسید کربن در بالانس نیتروژن

این موارد تنها نمونه ای از گازهای ترکیبی مونوکسید کربن تولید شده توسط شرکت سپهرگازکاویان می‌باشد.

در تولید مونوکسید کربن هم صنعت‌ها و فعالیت‌های انسانی و هم منابع طبیعی نقش دارند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید منابع طبیعی مونوکسید کربن بیشتری نسبت به فعالیت های انسانی تولید می‌کنند. با این حال سهم انسان در ایجاد آلاینده گاز مونوکسید کربن را نباید نایده گرفت حدود 95-98% از این آلاینده در مناطق شهری یافت می‌شود.

گفتنی است که حمل و نقل بیشتر از سایر فعالیت‌های انسان مونوکسید کربن تولید می‌کند. در حقیقت می‌توان گفت که گاز مونوکسید کربن از سوختن حاصل می‌شود این واکنش سوختن باید ناقص انجام گیرد یعنی اکسیژن کافی در دسترس نباشد تا CO تولید شود.

مخلوط گازی مونوکسید کربن:

مخلوط‌هایی که از مونوکسید کربن با سایر ترکیبات ابجاد می‌شود کاربرد‌های زیادی دارد. برای مثال مونوکسید کربن با نیتروژن ترکیب می‌شود این گاز ترکیبی در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. گفتنی است که در پتروشیمی بسیاری از این گازهای ترکیبی کاربرد دارند.

تلرانس:

در کالیبراسیون مفهومی با نام تلورانس وجود دارد. بهتر است این مورد را با مثالی عنوان نمائیم:

در حقیقت تلورانس یک محدوده بین غلظت سفارش داده شده و غلظتی است که به مشتریان تحویل داده می‌شود.

فرض کنید مشتری یک گاز ترکیبی مونوکسید کربن در بالانس گاز نیتروژن با غلظت 250ppm درخواست داده است. شرکت تولید کننده این گاز ترکیبی عدد آنالیز شده را با 10%± اعلام میکند. با توجه به این عدد اصلی گزارش شده باید 225 تا 275 ppm باشد.