ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

گازهای ترکیبی کاربردهای زیادی دارند یکی از آنها گاز ترکیبی دی اکسید گوگرد است. در این مقاله سعی کرده ایم تا شما را با گاز دی اکسید گوگرد، گاز کالیبراسیون و همچنین نمونه های تولید شده گاز ترکیبی دی اکسید گوگرد آشنا نمائیم.

گاز ترکیبی دی اکسید گوگرد:

شاید برای بسیاری از شما این سوال ایجاد شود که گاز ترکیبی یا مخلوط گازی یا گازهای میکس چه نوع گازی هستند و چه کاربردی دارند، ما در این دسته از مقالات سعی نموده ایم تا پاسخ سوالات شما را بدهیم. در این مقاله در رابطه با گاز دی اکسید گوگرد و کاربردهای این مخلوط گازی در صنعت بحث می‌نماییم:

گاز کالیبراسیون چیست؟

گازهای میکس از ترکیب شدن چند گاز خالص (ممکن است دو جزئی و یا بیشتر باشند) حاصل می‌شود. گاز میکس نام های دیگری نیز دارد از جمله گاز کالیبراسیون، گاز مرجع، گاز ترکیبی.

گازهای خالص برای کاربردهای مختلفی در درصد های گوناگونی با یکدیگر ترکیب می‌گردند و گاز میکس را تولید می‌کنند.

دی اکسید گوگرد:

گاز دی اکسید گوگرد که در انگلیسی به آن Sulfur dioxide می‌گویند دارای نماد شیمیایی SO2 است. در شرایط معمول حالت گازی دارد این گاز ممکن است توسط آتشفشان‌ها و فعالیت‌های صنعتی ایجاد گردد. در ترکیباتی که گوگرد وجود دارد مانند نفت و زغال سنگ هنگامی که میسوزند می‌توانند گاز دی اکسید گوگرد تولید نمایند. گاز دی اکسید گوگرد می‌تواند در جو با بخار آب ترکیب گردد و اسیدی به نام اسید سولفوریک ایجاد کند. این واکنش باید در حضور کاتالیزوری به نام NO2 انجام گیرد. دی اکسید گوگرد گازی سمی است. جرم مولی این گاز 64.07 گرم بر مول است.

گاز میکس:

نمونه هایی از گاز ترکیبی دی اکسید گوگرد:

دی اکسید گوگرد در بالانس گاز نیتروژن

گاز مونوکسید کربن*دی اکسید گوگرد در بالانس نیتروژن

این موارد تنها نمونه هایی از گاز ترکیبی و میکس دی اکسید گوگرد تولید شده توسط سپهرگازکاویان می‌باشد.