ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

گاز ترکیبی دی اکسید کربن در بسیاری از صنعت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد لذا تصمیم گرفتیم تا اطلاعاتی از جمله کاربردهای گاز ترکیبی دی اکسید کربن و سایر موارد مربوط به گاز مخلوط دی اکسید کربن در اختیار شما قرار دهیم.

گاز ترکیبی دی اکسید کربن:

شاید برای بسیاری از شما این سوال ایجاد شود که گاز ترکیبی یا مخلوط گازی یا گازهای میکس چه نوع گازی هستند و چه کاربردی دارند، ما در این دسته از مقالات سعی نموده‌ایم تا پاسخ سوالات شما را بدهیم. در این مقاله درباره گاز ترکیبی دی اکسید کربن و کاربردهای این گاز در صنعت و خواص و ویژگی های آن بحث می‌نمائیم.

گاز آنالایزور چیست؟

گاز کالیبراسیون اسپن یک نوع گاز کالیبراسیون است که به طور معمول باید حاوی مقدار کمی از گازی که قصد آنالیز و اندازه گیری آن را داریم باشد. تا این امکان را به دستگاه آنالیزور بدهد که در مقدار متناسب با آن غلظت کالیبره گردد.

دی اکسید کربن:

گاز دی اکسید کربن که به آن کربن دی اکسید هم گفته می‌شود. نماد شیمیایی گاز دی اکسید کربن CO2 است که یک کربن با دو اتم اکسیژن دو پیوند دوگانه ایجاد می‌کند. به دی اکسید کربن گاز کربنیک هم می‌گویند. دی اکسید کربن بر اثر سوختن زغال یا سایر مواد آلی در حضور گاز اکسیژن و یا حتی بر اثر تخمیر مایعات یا تنفس انسان و جانداران تولید می‌گردد. در حقیقت بر اثر سوختن هیدروکربن ها معمولا گاز دی اکسید کربن تولید می‌شود. همانطور که اشاره شد در ساختار دی اکسید کربن دو قلمرو الکترونی و دو پیوند دوگانه وجود دارد.

گاز ترکیبی:

نمونه ای از گاز ترکیبی دی اکسید کربن:

گاز دی اکسید کربن*گاز هیدروژن در بالانس نیتروژن

گاز هلیوم *گاز دی اکسید کربن در بالانس نیتروژن

این موارد تنها نمونه ای از گازهای ترکیبی دی اکسید کربن تولید شده توسط سپهرگازکاویان می‌باشد.

همانطور که قبلا گفته شد گاز دی اکسید کربن و گاز‌های میکس آن بسیار کاربردی هستند و در زندگی بشر تاثیر گذارند. بعنوان نمونه از گاز دی اکسید کربن برای کنترل کردن دمای درون راکتورها و واکنش خنثی کردن مواد بازیافتی که خاصیتی قلیایی دارند استفاده می‌گردد، همچنین در خالص‌سازی و خشک کردن پلیمر‌ها نیز کاربرد دارد. از دی اکسید کربن در تولید یخ خشک نیز استفاده می‌شود. دی اکسید کربن در حالت عادی به صورت مایع است با اعمال فشار دی اکسید کربن به یخ خشک تبدیل می‌شود. یخ خشک حاصل شده از دی اکسید کربن کاربردهای صنعتی زیادی دارد.