ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

گاز ترکیبی آرگون:

گازهای ترکیبی یا به عبارتی گازهای میکس یا مخلوط گازی کاربرد های زیادی در صنعت و آزمایشگاه ها دارند. در این مقاله سعی نموده ایم تا اطلاعاتی از جمله گاز ترکیبی و کاربردهای آن و همچنین ویژگی های مخلوط های گازی مخصوصا گاز ترکیبی آرگون را به شما ارائه دهیم.

گاز آنالایزور چیست؟

گاز آنالایزور یا همان گاز ترکیبی و گاز مخلوط از اختلاط چند گاز خالص حاصل می‌شوند. گاز های ترکیبی همانطور که گفته شد کاربرد های گوناگونی در رصنعت دارند و در آزمایشگاه ها نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

گاز ترکیبی در صنایع متنوعی از جمله صنایع جوشکاری، لیزر و برشکاری، ریخته گری، صنایع غذایی، داروسازی، پزشکی، تحقیقاتی، آزمایشگاه ها و … کاربرد فراوانی دارد.

آرگون:

گاز آرگون که در انگلیسی به آن Argon می‌گویند دارای نماد شیمیایی Ar است. در جدول تناوبی در گروه 18 یا 8 اصلی قرار گرفته است. در گروه گازهای نجیب است و تمایل به انجام واکنشی ندارد بنابراین هیچ ترکیب طبیعی از آرگون وجود ندارد. در کل حدود 1% از هواکره زمین را گاز آرگون تشکیل می‌دهد. آرگون دارای ایزوتوپ‌هایی است که معمولا آرگون-40 فراوان‌ترین آنهاست. آرگون-40 از واپاشی پتاسیم-40 در جو ایجاد می‌شود. البته گفتنی است آرگون-36 در جهان فراوان‌تر از آرگون-40 است. آرگون یک کلمه یونانی است که معنی آن تنبل یا غیرفعال است چون لایه ظرفیت آن پر است و تمایل به ایجاد ترکیب جدید ندارد.

گاز کالیبراسیون:

نمونه ای از گاز ترکیبی آرگون:

گاز هیدروژن در بالانس آرگون

گاز آرگون در بالانس دی اکسید کربن

موارد گفته شده تنها نمونه ای از گاز ترکیبی آرگون تولید شده توسط سپهرگازکاویان می‌باشد.

از کاربردهای مهم گاز آرگون در صنایع می‌توان به پر کردن حباب لامپ، پنجره دوجداره، شستن فلزات مذاب و جداسازی گازهای موجود در آن، تصفیه برخی عناصر مانند زیرکونیوم اشاره نمود. آرگون نقش حفاظتی برای کریستال‌هایی مانند ژرمانیوم و سیلیسیوم را نیز دارد.

خرید گاز کالیبراسیون آرگون:

گاز کالیبراسیون آرگون از جمله گازهایی است که در صنعت و آزمایشگاه‌ها تقاضای بالایی دارد. خرید گاز کالیبراسیون آرگون را از مراکز و شرکت‌هایی که دارای گواهینامه و تاییدیه صلاحیت از اداره استاندارد هستند انجام دهید هنگام خرید این گاز توجه کنید که حتما گاز مورد نظر دارای گواهینامه و سرتیفیکیت باشد.

گاز ترکیبی آرگون درون سیلندرهای یکبار مصرف به مشتریان تحویل داده می‌شود. روی گلویه سیلندر اطلاعاتی از جمله سال ساخت سیلندر آرگون، تاریخ تست و فشار کاری درج شده است که بسیار مهم هستند و باید به آنها توجه نمود.